7

Udruženje Mohanđi BiH i ACT fondacija BiH, su organizovale dvije dobrotvorne akcije i 10. jula 2023., u prisustvu Mohanjija i Devi Mohan posjetili naš Centar. Naši mališani, njih 12 (Lajla, Sara, Nedžla, Adnan, Kerim, Hana, Ahmed, Džana, Eldar, Emil, Maida i Nadia) svečano su dočekali naše drage prijatelje koji su njima bili oduševljeni. Ovom prilikom naš Centar je posjetio i uvaženi načelnik Srđan Mandić sa pomoćnicom, gospođom Lejlom Dizdarević, koji je predložio da baš naša ustanova bude domaćin uvaženih gostiju. U razgovoru s našom direktoricom saznali su karakteristike i specifičnosti naših učenika.

Mohanji je tom prilikom pitao našu direktoricu koja vrsta pomoći nam je najviše potrebna? Direktorica je naglasila da je najveća potreba školska i defektološka oprema kao što su verbatonalni aparat i oprema za senzornu integraciju. Također je istakla da su djeca koja borave u našoj školi vrlo često iz socijalno ugroženih porodica.

Načelnik Općine Centar, Srđan Mandić, je ovom prilikom pojasnio da iako lokalna zajednica nema nadležnosti za ovu vrstu institucije, smatra da je investiranje u zdravstvo i obrazovanje najvrednija odluka, te da kao Općina nastoje što više pomoći ovakvim institucijama.

Devi je zatim objasnila kako je nastala ACT fondacija i čime se bavi. Naglasila je da je to transparentna i neprofitna organizacija bez ikakave diskriminacije, te da vrednuju humanitarni rad već 20 godina. ACT Fondacija BiH darovala je djeci mašeg Centra didaktički materijal i školski pribor.

Mohanji je zatim podijelio s našim domaćinima da gde god on daje svoj doprinos, on prije svega priča o široj slici, i samim tim osvetljuje fokus na izazove koje primećuje u društvu, kad god ima priliku da bude govornik na mnogim velikim skupovima, od Britanskog parlamenta do raznih konferencija na kojima često gostuje, Mohanji daje glas onima koji ga ili nemaju ili su nedovoljno zbrinuti i podržani u društvu, kako bi ljudi saznali i pomogli. Sve to je moguće upravo zbog konstantnog rada i doprinosa svijetu već 20 godina, preko raznih Mohanji platformi.

Za kraj, naša direktorica je uručila zahvalnice Udruženju Mohanji BiH i ACT fondaciji BiH, koje su primili Mohanji i Devi Mohan. Gosti su uzvratili poklonima godišnjeg izveštaja Mohanji Fondacije, kao i knjigom “Mind” Na kraju, delegacija je obišla našu ustanovu i bila izuzetno oduševljena posebno gosp.Mohanji, organizacijom rada i dočekom. Najsrdačnije se zahvaljujemo našim dragim gostima na posjeti, našoj dječici i roditeljima, koji su se potrudili da djeca iako su na raspustu dočekaju naše uvažene goste. Također najsrdačnije se zahvaljujemo našem načelniku i velikom prijatelju gospodinu Srđanu Mandiću i gospođi Lejli Dizdarevic na incijativi i prijedlogu da naša ustanova bude domaćin. Posebnu zahvalnost izražavamo Dalili Lakomica, koja je dala bezuvjetnu podršku svemu lijepm što smo doživjeli i pozvala nas na dalju sarwdnju. Hvala i našim vrijednim kolegicama Arseni, Edisi, Belmi, Zakiri, Aidi i Dženani na divno organizovanom dočeku.