Aktuelnosti

490586182_1218642776929351_8940368747264908668_n

Učenici JU Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo: Lejla Trakić, Lejla Alimanović, Ena Islami i Zenedin Aščerić, u pratnji profesorice Dženite Hrnjičić, učestvovali su u programu treninga za vršnjačke edukatore/ice i profesore u sklopu projekta „Kreativnost za mir“.

U periodu od 8. do 10. aprila 2025. godine, u hotelu Hollywood na Ilidži, učenici su imali priliku upoznati se i primijeniti kritičko i kreativno mišljenje kroz radionice: Nenasilne metode u izgradnji mira i Kauzalni model. Ono što je zaista važno jest činjenica da njihovo učešće nije ostalo samo na teoretskom dijelu, već su kroz praktičan rad i simulaciju mirovnih radionica pokazali svoju sposobnost, spremnost i interes da stečeno znanje o miru podijele sa svojim vršnjacima u narednom periodu.

Na simultanim radionicama, učenici su zajedno sa vršnjacima iz različitih srednjih škola odradili radionicu „PoKreni MIR“. Posebno smo ponosni što su razumjeli složenost procesa izgradnje mira i značajnu ulogu svakog od nas u tom procesu.

Stablo problema, linija razmišljanja i balon mira su strategije koje se koriste u učenju o miru, ali će sigurno naći primjenu i u kreativnom učenju u nastavi. Novi načini učenja bili su zanimljivi za učenike, podstakli su ih na razmišljanje, a ne na puko pamćenje činjenica ili riječi.

Znakovni jezik bio je jedna od naših tema o kojoj smo razgovarali u zadacima gdje smo trebali riješiti postojeći problem, otkriti uzroke i posljedice. S pažnjom su nas pratili drugi učesnici pokušavajući razumjeti problematiku mladih osoba koje ne čuju i imaju poteškoće u razvoju sluha i govora.

Naši edukatori iskoristili su priliku da svoje vršnjake nauče znakove za riječi: pokreni mir, kritičko razmišljanje i kreativnost za mir.

Važno je napomenuti da su tokom cijelog treninga i radionica učenici imali podršku znakovnih tumača: Alma Mujanović i Renata Kričančić. Ovom prilikom zahvaljujemo im se na syradnji, druženju, savjetima i trudu.

Pored edukacije, učenici su imali priliku udružiti se sa svojim vršnjacima iz Mostara, Viteza, Travnika, Breze i Zenice, što im je omogućilo nova poznanstva i zajednički rad kroz radionice.

Trodnevni trening završen je organiziranom posjetom Muzej ratnog djetinjstva, gdje izloženi eksponati svjedoče o ratnom djetinjstvu u BiH, ali i u drugim dijelovima svijeta.

Zahvaljujemo se organizatorima Muzeja ratnog djetinjstva i Merimi Ražnić, te COI Step by Step i Namiru Ibrahimović na pozivu i prilici za naše učenike!

U narednom periodu naši edukatori će održati osam radionica za sve srednjoškolce Centra, čime ćemo se povezati s drugim srednjim školama koje su izrazile želju za zajedničkim radom i međusobnim posjetama.