okrugli-sto

U organizaciji Udruženja defektologa, edukatora-rehabilitatora ”STOL” u Sarajevu održao okrugli sto 10. januara, na kojem su učešće uzeli direktori i predstavnici ustanova za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju iz Bosne i Hercegovine, predstavnici Ministarstva za obrazovanje nauku i mlade Kantona Sarajevo i Federalnog ministarstva za obrazovanje i nauku.
Istaknut je značaj koji ove ustanove imaju u cjelokupnom sistemu odgoja i obrazovanja, njihova nezamjenjiva uloga u stručnoj podršci kako djeci u ovim ustanovama tako i redovnim školama i vrtićima te su posebno razmatrani novi modeli usluga koje mogu pružiti u procesu inkluzivnog obrazovanja.
Ministrica za obrazovanje nauku i mlade KS mr. Zineta Bogunić koja je bila jedna od učesnica skupa je prezentirala procese koje nadležno ministarstvo realizira u sistemu podrške djeci s teškoćama u razvoju u Kantonu Sarajevo.
Učesnici koji su predstavljali ustanove iz Banja Luke, Tuzle, Mostara, Brčkog, Zenice i Sarajeva su nakon razmjene iskustva, primjera dobre prakse i prezentacije zakonskih rješenja, ali i izazova sa kojima se suočavaju u svom radu, definisali zaključke na kojima će zajednički raditi u narednom periodu, a sve u cilju unapređenja odgoja i obrazovanja djece s teškoćama u razvoju.
Bila je ovo jedna od aktivnosti Udruženja defektologa, edukatora-rehabilitatora ”STOL” koja se realizira sa ciljem aktivnog sudjelovanja u partnerskom odnosu sa svim ustanovama i ministarstvima u Bosni i Hercegovini.

Ispred našeg Centra učešće na okruglom stolu su uzele direktorica Centra Meliha Povlakić Hadžiefendić i audiorehabilitator Maja Srzić.