310897156_545130987613870_7594397952916558673_n

U okviru projekta „Volontiranje je cool“, učenici Srednje škole JU Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo, su u pratnji profesorice Dženete Nurkanović, u utorak 11.10. 2022. godine posjetili Međunarodni aerodrom Sarajevo. Povod za posjetu bio je obilježavanje Međunarodnog dana gluhih i nagluhih osoba, kao i promocija znakovnog jezika.

Ljubazno osoblje Aerodroma Sarajevo upoznalo je učenike sa osnovama procesa prihvata i otpreme putnika, prezentujući im način na koji se mogu registrovati na let prilikom putovanja, te kojih pravila i propisa se moraju pridržavati prilikom boravka na aerodromu, ali i u avionu. Ovom prilikom učenici Centra su skrenuli pažnju sagovornicima na koji način da komuniciraju sa gluhim osobama, odnosno govore sporije, kratko i jasnije, licem okrenutim prema licu sagovorniku.

Neki od uposlenika aerodroma su ranije imali priliku da upoznaju gluhe osobe i uspjeli komunicirati sa učenicima na znakovnom jeziku što je naše mlade volontere veoma prijatno iznenadilo. Komunikacijom naših učenika sa osobljem Aerodroma Sarajevo smo uvidjeli važnost zajedničkog razmatranja ideja za moguće dalje aktivnosti koje imaju za cilj rješavanje problema nagluhih i gluhih osoba tokom putovanja zračnim putem. Jedna od njih je da se važni aerodromski pojmovi urade na znakovnom jeziku kroz video projekciju, koju će predstavnici Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo, prezentovati prilikom naredne posjete Međunarodnom aerodromu Sarajevo.