441523771_956343469825951_5037451371207500109_n

09. maja 2024.

Danas je u organizaciji Javne ustanove „Centar za sport i rekreaciju“, a pod pokroviteljstvom Općine Centar, u Gradskom parku Jezero na Betaniji održan memorijalni kros učenika osnovnih škola sa područja ove lokalne zajednice, pod nazivom „Nurka Burazerović“.

Na ovom takmičenju učestvovali su i učenici našeg Centra: Emil, Eldar, Nadia, Maida, Ajka, Nadia, Nedim, Almir, Jasmin i Emrah u pratnji profesora Podbićanin Dženana.

Nurka Burazerović je djevojka koja je dala svoj život da spasi dječiji. Ona je 1968. godine, skočila u Miljacku zajedno sa hrabrim vozačem GRAS-a Lukom Popovićem, kako bi spasili tada dvanaestogodišnjeg dječaka Ramiza Zekića. Dječak je u rijeku ušao da dohvati loptu, ali se počeo gušiti, te je Nurka skočila i spasila ga. Nurka je imala samo 27 godina kada je spasila Ramiza i bila je nastavnica tjelesnog odgoja i članica Atletskog kluba „Sarajevo“.

U martu prošle godine u Aleji velikana na Gradskom groblju „Bare“ otkriven je nadgrobni spomenik posvećen Nurkiju Burazeroviću. Izgradnju nadgrobnog spomenika financirala je Općina Centar.