441298833_955889756537989_417185692344967380_n

Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva – 5. maj trajno je proglašen Danom žalosti u Kantonu Sarajevo prošlogodišnjom odlukom Vlade Kantona Sarajevo.

Tim povodom, Vlada KS-a u koordinaciji sa Udruženjem roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva, organizovala je danas polaganje cvijeća i odavanje počasti na trgu kod Spomen obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva.

Ovo spomen obilježje je simbol stradanja djece, potvrđuje, opominje i obavezuje, da je 1992. godine izvršena agresija na državu Bosnu i Hercegovinu i da je grad Sarajevo 1425 dana bio u opsadi kada su zločinci s okolnih brda na jedan brutalan način ubijali građane Sarajeva, ubijeno je 11.541 naseg sugrađana od čega 1.601 dijete.

Na kraju izlaganja je bila i poruka za djecu:

“Volite ovaj grad i državu, jer ljubav je vrlo važna za bolji život i ovog grada i ove države. Ako ih budete voljeli i čuvat ćete je na dobar način.

Ostajte ovdje i želim vam da ostvarite snove”, zaključivši, pozivajući na minutu šutnje za one čiji su snovi prekinuti tokom rata.

Ovoj manifestaciji prisustvovali su i naši učenici četvrtog i šestog razreda u pratnji svojih razrednica i stručnih saradnica te roditelja učenika.

Tekst pripremila profesorica Edina Ridžal.