1

23.02.2022. godine učenici i nastavnici Centra su obilježili Dan ružičastih majica. Na simboličan način skrenuta je pažnja na problem vršnjačkog nasilja u školama.

Ideja obilježavanja ovog dana javila se 2007. godine u Kanadi, kada je dječak, u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke čiji je zaštitni znak roza traka, došao u školu u ružičastoj majici. Zbog toga dječak je bio izložen uvredama i postao žrtva nasilja. Sljedeći dan u znak podrške dječaku, njegovi drugovi i nastavnici iz škole su obukli ružičaste majice, te je ona od toga dana postala simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Ovaj dan je u Centru obilježen kroz različite aktivnosti, radionice i edukativno predavanje sa učenicima. Učenici su izrađivali plakate i bedževe sa pozitivnim porukama.

Nadamo se da smo svi  iz ovog dana izvukli nove pouke i ne zaboravite:

„Sreća je u prijateljstvu!“

„Pruži ruku prijateljstva!“

„Sad je trend biti friend!“

„Nasilje boli ne želimo ga u školi!“

Samo su neke od poruka koje smo pružili jedni drugima. Danas smo odlučili isplesti mrežu prijateljstva, te obećali da ćemo se u svim situacijama držati zajedno. Želimo školu bez nasilja.