png_20220521_012329_0000

U petak, 20.maja 2022.godine, učenici Osnovne, Srednje i Srednje stručne škole našeg Centra su u pratnji svojih razrednika, realizovali jednodnevni školski izlet u zaštićenom rezervatu prirode “Bijambare”, koji se nalazi između naselja Nišići i Krivajevići , u blizini gradića Olovo na području Općine Ilijaš.
Polazak učenika bio je ispred škole u 9.00 sati. Učenici su putovali autobusom kompanije Vildan Tours a jedan manji broj učenika školskim kombijem. Našoj ” veseloj ekipi” su se pridružiili i dio roditelja pa je ovo bila prilika i za druženje sa rodiiteljima. Već na samom ulasku u rezervat, atrakcija za djecu je bila vožnja turističkim vozićem koja im je izmamila osmijehe.
Prije ručka, učenici su u pratnji vodiča, posjetili Srednju bijambarsku pećinu, koja je duga 500 metara i sastoji se iz 4 dvorane a obilazak je bio asfaltiranim stazama uređenim za posjetioce. Učenici su posebno bili oduševljeni ” koncertnom dvoranom” i predivnim prizorima pećinskog nakita koje su zabilježili svojim aparatima. Nakon obilaska pećine, za sve učenike je u restoeanu kompleksa bio organizovan ručak i osvježenje. Ljubazni domaćini restorana su za djecu pripremili ćevapčiće i sokove. Mlađi učenici su nakon ručka uživali u igrama sa razrednicima na igralištu u Drvenom gradu ,gdje su igrali badminton, frizbi, fudbal i preskakali vijaču. Stariji učenici su imali osmišljene sportske aktivnosti koje im je pripremuo nastavnik tjelsnog i zdravstvenog odgoja. Kasnije, za sve učenike je organizovano takmičenje u trčanju i vladala je prava takmičaraska atmosfera . Svi prisutni učenici i nastavnici su dobili narukvice i magnete od gospođe iz Udruženja žena
” Zlatne ruke ” iz Ilijaša a u koordinaciji sa predsjednicom Vijeća roditelja Centra. Tokom posjete učenici su saznali da kompleks Bijambare pored 8 pećina, obiluje mnogobrojnim vrstama lbiljaka i životinja i da je zabilježeno 133 zivotne zajednice i preko 800 vrsta biljaka..Vidjeli su prelijepe planinske ravnice i četinarske šume, potok Bradić sa jezerom i vodenicom, te potok Bjelila. Takođe, vidjeli su i skupinu stećaka koji su preneseni iz nekropole stećaka u Čevljanovićima.
U divnom raspoloženju, prepuni utisaka i mnoštvom doživljaja, povratak sa izleta bio je u 15.45 pred školom, gdje su djecu preuzeli roditelji.
S ponosom ističemo da su naši učenici tokom boravka na izletu pokazali odgovornost, poštovanje i drugarstvo po čemu su prepoznatljivi gdje god da se pojave i zaista smo preponosni na njih. NAJBOLJA DJECA!
Iskrene čestitke organizatorima izleta kao i svim prisutnim učesnicima na izuzetno uspješno realizovanom izletu koji će djeca dugo pamtiti.
Fotografije sa izleta možete pogledati u albumu na poveznici